BESZÁMOLÓ - Mikroműanyagok és a táplálkozás: aktualitások, hitek, tévhitek vitaest

2024. ÁPRILIS 15. Hírek Kari hírek

A mikroműanyagok/nanoműanyagok jelenlétének vizsgálata nagyon aktuális kérdés, manapság már rendelkezésre állnak olyan eszközök, amelyek által jobban kutathatóvá vált a terület. A témát Dr. Kiss Katalin, orvossal, Dr. Szabó Zoltán, adjunktussal, Dr. Polyák Éva, egyetemi docenssel és Frank Eszter Anita, tanársegéddel elemeztük Dr. Tigyiné Dr. habil Pusztafalvi Henriette, egyetemi docens moderálásával 2024. április 10-én. A vitaest során a definíciók és a kutatások értelmezésén túl előadóink konkrét példákkal szolgáltak a mikroműanyagok kimutatásával kapcsolatban. Megtudtuk, hogy az Európai Unióban törekvések vannak ezek beszűntetésére, azonban még gyermekcipőben járnak a szabályozások. Aggodalomra ad okot, hogy a nanoplasztikokat a placentában is kimutatták már a kutatások, valamint a légzőszervre, a tápcsatornára, a bőrre és a vérre nézve is jelentős mechanikai, kémiai és biológiai hatása van sejtszinten. Helyileg gyulladást is kiválthatnak, de akár anyagcsere és daganatos megbetegedéseket is okozhatnak. Ezért felhívták a figyelmünket a tudatos vásárlás fontosságára, hiszen környezetünkben mindenhol ott lehetnek ezek az anyagok, bár nem minden esetben kimutatható formában. Az egészségmegőrzés szempontjából az előadók hangsúlyozták a felelősségteljes életmódot, vagyis ahol csak lehet csökkentsük a műanyagok használatát.